Hakkımızda


Sema Hukuk Bürosu, 1977 yılından bu yana Başkent Ankara’da faaliyet göstermektedir. Kurucusu Av. Sema Güleç (Uçakhan)’dır. Av. Sema Güleç; 1955 İzmir doğumludur. İlkokul ve liseyi Ankara’da, ortaokulu Adapazarı’nda okuyan Av. Güleç; yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

1975-1976 öğrenim döneminde fakülteyi 5’likle bitiren Av. Sema Güleç; 1979’da ise aynı fakültede “Medeni Hukuk-Akit Dışı Sorumluluk” konusunda yüksek lisansını yapmıştır.

Lisansüstü tez çalışmasını “Destekten Yoksun Kalma Tazminat Hesabı” üzerine planlayan Av. Güleç; daha sonra bu tezi geliştirerek 1982 yılında “Maddi Tazminat Esasları ve Hesabına” ilişkin olarak ilk kitabını yayımlamıştır.

Alanında önemli bir boşluğu dolduran bir eser niteliği taşıyan bu kitabın 1986’da ikinci baskısı, 1994 yılında üçüncü baskısı, 2002 yılında dördüncü baskısı ve 2008 yılında beşinci baskısı yapılmıştır.

Yoğun talep nedeniyle bir süre önce de yedinci baskısı tamamlanan eser; Türkiye’deki bilirkişilerin el kitabı haline gelmiştir.

Bu konudaki ihtisası yurt çapında bilinen Av. Sema Güleç; 1986 yılından beri de kesintisiz olarak Ankara Adli ve İdari Yargı’da “Aktüerya Hesap Bilirkişiliği” görevini devam ettirmektedir.

1977 yılında Ankara Barosu’na kayıt olan ve tam 40 yıldır fiili olarak serbest avukatlık yapan Sema Güleç (Uçakhan); 2012-2014 yılları arasında Ankara Barosu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Saymanlık yapmıştır. Av. Güleç,  8 yılı aşkın süredir de Ankara Barosu Staj Kurulu’nda eğitmen olarak görev üstlenmektedir.

1989-1990 yılları arasında Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen “Avrupa Topluluk Programı”na katılarak sertifika almaya hak kazanan Av. Sema Güleç, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nce ortaklaşa düzenlenen 1. Bilirkişi Eğitim Semineri Katılım Belgesi’ne de sahiptir. Av. Sema Güleç, 2006 yılından beri yine Ankara Barosu bünyesinde “Aktüerya Hukuk Sertifika Programı” düzenlemekte ve programa eğitmen olarak katılmaktadır.

Ankara Barosu’nu temsilen 2013 yılında “Bedensel Zararların Tazminine” ilişkin ulusal bir kongre düzenleyen Av. Güleç; 2015 tarihinde ise Türkiye Barolar Birliği, Hacettepe Üniversitesi ve Friedrich Alexander Üniversitesi’nin katılımıyla “Uluslarararası Tazminat Hukuku Kongresi”ni organize etmiştir. Her iki kongrenin kitaplarının editörlüğünü yapan Av. Güleç, aynı zamanda Seçkin Yayınları tarafından piyasaya sürülen 5 ciltlik “Hukuk Davaları” adlı eserin de “Bedensel Zararlar” ile ilgili bölümünün yazarıdır.

Meslek yaşamı boyunca sayısız çalıştayda aktif rol oynayan, Terazi Dergisi başta olmak çeşitli yayınlarda makaleleri yayımlanan Av. Sema Güleç; mesleğini halen Ankara’daki merkez ofisinde devam ettirmektedir.

Av. Sema Güleç; evli ve her ikisi de hukukçu olan iki çocuk annesidir.

Ajans 312 Web Tasarım Hizmetleri